Porady

Poznaj zalety księgowości online

zalety księgowości online

Księgowość kojarzyła Ci się jak dotąd ze stosami dokumentów i skomplikowanymi obliczeniami prowadzonymi z pomocą kalkulatora? Taki obrazek powoli przechodzi do przeszłości, ponieważ coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorców cieszą się rozwiązania elektroniczne. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie są zalety księgowości online!

Z tego artykułu dowiesz się, jakie są zalety księgowości online i jak wypada ona w porównaniu z księgowością stacjonarną.

Spis treści:

 1. Księgowość stacjonarna a księgowość online
 2. Zalety księgowości online
  • Czas
  • Dostępność
  • Kontrola
  • Inne zalety księgowości online
 3. Zalety księgowości online – podsumowanie

Księgowość stacjonarna a księgowość online

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym różnią się od siebie te dwie formy prowadzenia księgowości Twojej firmy. Przy wyborze wariantu stacjonarnego wszystkie dokumenty przygotowujesz w formie papierowej oraz prowadzisz ich analogową bazę, np. porządkując je w skoroszytach czy segregatorach w układzie kolejnych miesięcy i lat.

Księgowość online z kolei prowadzi się za pomocą specjalnej aplikacji lub portalu internetowego, który pozwala Ci na generowanie potrzebnych dokumentów, a także tworzenie i porządkowanie baz danych czy obliczanie wysokości składek i opłat, jakie powinieneś wnieść do odpowiednich urzędów.

W tym miejscu trzeba doprecyzować, że o księgowości można mówić na dwa sposoby – prowadzonej przez przedsiębiorcę albo przekazywanej biuru rachunkowemu. W pierwszym przypadku mamy na myśli samodzielne prowadzenie dokumentacji niezbędnej dla funkcjonowania Twojej firmy, w drugim zaś zlecanie tych zadań podmiotowi zewnętrznemu. W dalszej części artykułu skupimy się na ukazaniu, jakie są zalety księgowości online i dlaczego warto się na nią zdecydować.

zalety księgowości online

Zalety księgowości online

Współcześnie znakomita część ludzkiej aktywności przenosi się do przestrzeni internetowej. Nie inaczej dzieje się w przypadku prowadzenia własnej firmy. Nawet jeśli jej profil nie wiąże się z handlem internetowym, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby formalności związane z jej funkcjonowaniem przenieść do sieci. Za tym rozwiązaniem przemawia wiele argumentów.

Czas

Tradycyjne biuro rachunkowe funkcjonuje w określonych godzinach, tylko w dni robocze, np. od poniedziałku do piątku, od 9 do 17. Dla wielu przedsiębiorców to poważne ograniczenie. W tym samym czasie muszą oni wypełniać różne zobowiązania względem własnych klientów. W związku z tym nie mogą pojawić się w siedzibie biura, aby zająć się dokumentami.

Oczywiście, nie jest to sytuacja bez wyjścia – wiele spraw można załatwić z biurem rachunkowym za pośrednictwem rozmów telefonicznych czy wymiany maili. Wówczas jednak bezpodstawny staje się jeden z głównych argumentów, jaki przywołuje się w celu obrony wyższości księgowości stacjonarnej – możliwość kontaktu twarzą w twarz.

Jedną z zalet księgowości online jest jej nieograniczona dostępność czasowa – możesz z niej skorzystać rano, wieczorem, w weekend… Zawsze wtedy, gdy jest to dla Ciebie wygodne. W ten sposób nie musisz uzależniać swoich planów od tego, w jakich godzinach otwarte jest obsługujące Twoją firmę biuro rachunkowe.

Dostępność

Przy wyborze tradycyjnego modelu księgowości, w celu skorzystania ze swojej dokumentacji bądź jej uzupełnienia, musisz się udać do siedziby biura rachunkowego. Zajmuje się ono jej przechowywaniem. Trudno się nie zgodzić z tym, że to dosyć uciążliwe rozwiązanie.

W przypadku wyboru księgowości online wszystkie ważne dla Twojego przedsiębiorstwa umowy, rozliczenia itp. są dostępne w formie elektronicznej. Dzięki temu możesz z nich skorzystać za pośrednictwem własnego komputera, w dowolnym miejscu, w którym akurat się znajdujesz.

Kontrola

Podstawą udanej współpracy z biurem rachunkowym jest zaufanie przedsiębiorcy do podejmowanych przez nie działań. Jego utrata wiąże się zazwyczaj z rozpoczęciem procedury zmiany biura rachunkowego. Oczywiście, w przypadku wyboru solidnych marek, przedsiębiorcy często w ogóle nie muszą się interesować dokumentacją z wyjątkiem być może rozliczeń rocznych. Jednak, po pierwsze, jak znaleźć takie zaufane biuro, a po drugie, ile pieniędzy trzeba na to przeznaczyć?

Zdrowy rozsądek podpowiada, aby, będąc przedsiębiorcą, kontrolować na bieżąco, czy rachunkowość jest prowadzona poprawnie. Księgowość online, w porównaniu ze stacjonarną, daje do tego znacznie lepsze warunki. Możesz na bieżąco prześledzić każde działanie podejmowane przez Twoje biuro.

zalety księgowości online

Inne zalety księgowości online

Niewątpliwie księgowość online jest zazwyczaj rozwiązaniem tańszym niż wariant stacjonarny. Biuro rachunkowe online nie musi posiadać siedziby przystosowanej do przechowywania dokumentów. Może też zatrudniać księgowych z różnych regionów kraju, np. takich, w których wysokość wynagrodzenia dla pracowników tego typu jest niższa niż tam, gdzie prowadzisz swoją działalność.

Wiadomo też, że księgowość online powstała jako alternatywa dla tej stacjonarnej. O ile ta ostatnia znajduje się w fazie stopniowego odwrotu, ta pierwsza zyskuje na popularności. Warto stawiać na rozwiązania z przyszłością, a nie takie, które stopniowo stają się przestarzałe.

Zalety księgowości online – podsumowanie

Wciąż zastanawiasz się, jaką formułę księgowości wybrać? Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomoże Ci w podjęciu właściwej decyzji i spowoduje, że nie będziesz jej później żałował. Jeśli już zdecydujesz się na skorzystanie z usług księgowości online, to pamiętaj, że znajdziesz ją również w ofercie naszego biura. Zapraszamy do kontaktu!

Zapisz się do newslettera

Chcesz być na bieżąco z naszą ofertą oraz artykułami eksperckimi? Zostaw nam swój adres mailowy i bądźmy w kontakcie!

Go up