Porady

Księgowość w JDG

księgowość w JDG

Wiele osób marzy o założeniu jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG). Brak przełożonych, swoboda w kształtowaniu wizji swojego biznesu, elastyczny wymiar zaangażowania… To wszystko brzmi bardzo kusząco, jednak istnieją również wady tej formy samozatrudnienia. Jedną z istotniejszych wydaje się konieczność prowadzenia księgowości. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? W tym artykule przedstawimy dokładnie, czym jest księgowość w JDG!

W tym artykule przeczytasz, jaka jest specyfika księgowości w JDG, jaki rodzaj księgowości warto wybrać w tej sytuacji, a także o czym nie możesz zapomnieć, aby nie ponieść nieprzyjemnych konsekwencji natury finansowej i prawnej.

Spis treści:

  1. Czym charakteryzuje się księgowość w JDG?
  2. Jaki rodzaj księgowości wybrać przy prowadzeniu małej firmy?
  3. Księgowość w JDG – o czym trzeba pamiętać?
  4. Podsumowanie

Czym charakteryzuje się księgowość w JDG?

Z pewnością księgowość w JDG jest przeważnie znacznie prostsza do prowadzenia niż w przypadku dużych firm o rozbudowanej strukturze wewnętrznej, zatrudniających licznych pracowników. Liczba prowadzonych w danym okresie rozliczeniowym transakcji nie jest wielka, a ponadto zazwyczaj nie są one szczególnie skomplikowane.

Ze uwagi na względną łatwość prowadzenia księgowości w ramach tego typu działalności niektórzy przedsiębiorcy decydują się na zajmowanie się nią samodzielnie. Teoretycznie nie jest do tego niezbędne nawet podstawowe wykształcenie w zakresie rachunkowości, w praktyce jednak brak dostatecznej wiedzy może skutkować przykrymi konsekwencjami.Błędy w zakresie prowadzenia rachunkowości, w przypadku gdy przedsiębiorca zajmuje się tym na własną rękę, obciążają niestety w całości rachunek firmowy. Dlatego też warto mimo wszystko rozważyć wybór doświadczonego biura rachunkowego albo księgowości online, która święci triumfy w ostatnich latach.

księgowość w JDG

Jaki rodzaj księgowości wybrać przy prowadzeniu małej firmy?

W przypadku znakomitej większości przypadków księgowość w JDG może się ograniczać do prowadzenia księgowości uproszczonej. Jednym z głównych warunków uprawniających do jej stosowania jest nieprzekraczanie pułapu dochodów rocznych, wynoszącego dwa miliony euro. Trudno znaleźć jednoosobowe działalności gospodarcze, które nie mieściłyby się w tym limicie.

Księgowość uproszczoną można prowadzić w dwóch różnych formach:

  • Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów (PKPiR);
  • ewidencji przychodów: w sytuacji, w której przedsiębiorca decyduje się na rozliczenie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Ewidencja jest prowadzona na podstawie dziennego zestawienia faktur, raportów z kasy fiskalnej albo odpowiednich dokumentów księgowych.

Wybór jednego z dwóch wymienionych powyżej sposobów nie odgrywa większej roli – zarówno PKPiR, jak i ewidencja przychodów to proste i przejrzyste metody ewidencjonowania przepływów finansowych w firmie. 

Księgowość w JDG – o czym trzeba pamiętać?

Przede wszystkim, każda osoba rozważająca założenie własnej niewielkiej firmy powinna pamiętać, że księgowość w JDG jest obowiązkowa. Decydują o tym odpowiednie przepisy prawa o prowadzeniu działalności gospodarczej. 

Nie trzeba się jednak obawiać, że nie sprosta się stawianym wymogom, ponieważ obowiązujące formy prowadzenia księgowości są naprawdę intuicyjne. W razie potrzeby zawsze można skorzystać z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego, co nie stanowi szczególnie drogiej usługi.

Przedsiębiorcy nie mogą też zapomnieć, że nawet w przypadku księgowości uproszczonej nie wystarczą wyłącznie wymienione wcześniej dokumenty. Niezbędne jest również prowadzenie:

  • ewidencji wyposażenia (w przypadku przedmiotów o wartości wyższej niż 1500 złotych);
  • ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (dotyczy to zakupów, których cena wyniosła więcej niż 3500 złotych);
  • ewidencji przebiegu pojazdu (w sytuacji, gdy na potrzeby działalności gospodarczej wykorzystywany jest samochód prywatny);
  • ewidencji VAT (jeśli jest się czynnym płatnikiem podatku VAT).

Liczba obowiązków i rzeczy, o których trzeba pamiętać, wydłuża się jeszcze w przypadku osób, które decydują się na prowadzenie księgowości na własną rękę. W tej sytuacji nie można zapomnieć o:

  • prawidłowym wypełnieniu wniosku CEiDG–1;
  • rejestracji firmy;
  • prawidłowym sporządzaniu i zawieraniu umów;
  • obliczaniu tego, jaki podatek należy wnieść za dany miesiąc;
  • rozliczaniu PIT;
  • konieczności reprezentowania firmy przed organami państwowymi.

Liczba obowiązków w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej rośnie z czasem, wraz z popytem na produkty lub usługi oferowane przez przedsiębiorstwo. Wtedy także prowadzenie księgowości samodzielnie staje się problematyczne z uwagi na ryzyko braku czasu. Nie pomagają w tym również stale zmieniające się przepisy.

Ze względu na wymienione powyżej czynniki warto jest więc rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego lub sięgnięcie po rachunkowość online. Dzięki temu będziesz mógł poświęcić znacznie więcej czasu i energii na rozwój własnej firmy i dbanie o jej dobry wizerunek oraz jakość oferowanych produktów i usług.

księgowość w JDG

Podsumowanie

Prowadzenie samodzielnie firmy to bez wątpienia ciekawa opcja, którą dzisiaj wybiera coraz więcej osób. Z drugiej strony nie można zapomnieć, że lista obowiązków z tym związanych nie jest krótka. Pośród nich znajduje się między innymi księgowość w JDG. Zaniedbania czy błędy w jej obszarze mogą prowadzić do niechcianych konsekwencji. Stąd też warto zadbać o to, aby było ich jak najmniej!

Zapisz się do newslettera

Chcesz być na bieżąco z naszą ofertą oraz artykułami eksperckimi? Zostaw nam swój adres mailowy i bądźmy w kontakcie!

Go up