Porady

Rachunkowość zarządcza w prowadzeniu firmy

rachunkowość zarządcza

Nie ulega wątpliwości, że żadna firma nie obędzie się bez prowadzenia rachunkowości. Kontrola spraw finansowych to bardzo ważny komponent działania każdego przedsiębiorcy. Efektywnemu wykonywaniu tego zadania służy między innymi rachunkowość zarządcza. Nie wiesz co to? W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące jej tematu!

Spis treści:

  1. Czym jest rachunkowość zarządcza?
  2. Dlaczego rachunkowość zarządcza jest niezbędna w prowadzeniu firmy?
  3. Czy można zarządzać finansami bez rachunkowości?
  4. Podsumowanie

Czym jest rachunkowość zarządcza?

Rachunkowość zarządcza bywa też określana inaczej mianem rachunkowości menedżerskiej. Należy do podstawowych typów, obok finansowej i podatkowej. Jej głównym zadaniem jest dostarczanie właścicielowi i zarządcom firmy informacji niezbędnych do tego, aby mogli oni podejmować korzystne dla siebie decyzje.

Cechą charakterystyczną tego typu rachunkowości jest to, że na podstawie różnego rodzaju danych z minionej działalności firmy, analizy jej obecnej kondycji oraz zachodzących w niej procesów finansowych pozwala przewidywać różne tendencje rozwojowe w przyszłości. Pozwala firmom planować swoje działanie w zależności od nich.

Z uwagi na perspektywę czasową, w której operuje księgowość zarządcza, możemy ją podzielić na operacyjną oraz strategiczną. Ta pierwsza zajmuje się analizą krótszych odcinków czasowych i pozwala racjonalizować podejmowanie decyzji bieżących. Druga zaś operuje w szerszym horyzoncie czasowym i jest przydatna w tworzeniu długofalowych wizji rozwojowych danego przedsiębiorstwa.

Rachunkowość zarządcza może być ukształtowana w dowolny sposób, a więc w pełni zależy od koncepcji samej firmy. To powoduje, że możesz ukształtować ją w taki sposób, aby jak najlepiej dopasować ją do swoich indywidualnych potrzeb. Pomocą w tym przypadku może Ci służyć profesjonalne biuro rachunkowe albo skorzystanie z usług księgowości online.

rachunkowość zarządcza

Dlaczego rachunkowość zarządcza jest niezbędna w prowadzeniu firmy?

Bez wątpienia trudno sobie wyobrazić firmę, która podejmuje decyzje na chybił trafił, bez określonych podstaw pozwalających stwierdzić, że dane postępowanie jest słuszne i na dłuższą metę przyniesie oczekiwane rezultaty. Wymiernym wsparciem w świadomym dokonywaniu wyborów dotyczących przedsiębiorstwa jest rachunkowość zarządcza. Dlatego właśnie trudno wyobrazić sobie bez niej prowadzenie firmy.

Rachunkowość zarządcza wspiera osoby odpowiedzialne w firmie za podejmowanie decyzji na szereg różnych sposobów, na przykład przy:

  • określaniu priorytetów rozwojowych przedsiębiorstwa;
  • kształtowaniu całościowych, długoletnich strategii dalszego kształtowania firmy;
  • planowaniu mających miejsce w przyszłości przepływów finansowych;
  • dokonywaniu optymalizacji wykorzystania zasobów w ramach prowadzonej działalności;
  • przesuwaniu środków między różnymi zadaniami w zależności od potrzeb.

Istotne jest również to, że rachunkowość zarządcza pozwala na kontrolowanie poprawności funkcjonowania firmy oraz ocenę jakości podejmowanych działań. Pozwala na przeanalizowanie skutków, jakie przyniosły ze sobą podejmowane uprzednio decyzje, oraz określenie, co zrobiono dobrze, nad czym zaś należy jeszcze popracować. Wnioski wyniesione z tego namysłu pozwalają doskonalić nowych decydentów.

Prowadzenie tego typu rachunkowości, zwłaszcza w większych przedsiębiorstwach, związane jest najczęściej ze znacznym poziomem automatyzacji tego procesu. Zazwyczaj osoby decyzyjne w dużych firmach korzystają z odpowiedniego oprogramowania, które pozwala, np. generować raporty w czasie rzeczywistym czy wizualizować skomplikowane dane dotyczące działalności podmiotu gospodarczego. 

Wiele firm wykorzystuje chociażby Business Intelligence (BI) w celu zapewnienia sobie narzędzia służącego do sprawnego porządkowania i wizualizowania danych. Za realizację funkcji charakterystycznych dla BI odpowiedzialne są zintegrowane systemy wspomagające zarządzanie (systemy ERP). Podmiot, który zajmuje się Twoją rachunkowością, nie oferuje Ci tego rodzaju wsparcia? Może w takim razie czas rozważyć zmianę biura księgowego?

Czy można zarządzać finansami bez rachunkowości?

Odpowiedź na powyższe pytanie może być tylko jedna: nie! Rachunkowość jest niezbędnym komponentem prowadzenia firmy. Zwłaszcza że prowadzenie innego jej typu niż rachunkowość zarządcza, tej o charakterze finansowym, jest wymagane prawem. 

Regulacje państwowe ustalają między innymi odmiany tej księgowości oraz warunki jej dopuszczalności. Dla niektórych podmiotów wystarczająca jest księgowość uproszczona, której jedną z najpopularniejszych form jest Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów (PKPiR), inne zaś muszą korzystać z księgowości pełnej.

Rachunkowość zarządcza, choć jej forma nie jest determinowana przez obowiązujące prawo, stanowi w praktyce niezbędny komponent funkcjonowania firmy. Bez niej bowiem, trudno sobie wyobrazić racjonalne podejmowanie decyzji.

Podsumowanie

Firma pozbawiona rachunkowości zarządczej jest niczym marynarz bez swojego okrętu. Bardzo trudno wyobrazić sobie, aby mogła w takiej sytuacji zmierzać do wyznaczonych przez siebie celów. Co więcej, jej decydenci mieliby wielki problem z tym, aby takie strategiczne dążenia ustalić.

Stąd też rachunkowość zarządcza stanowi niezbędne narzędzie w zarządzaniu firmą. Jeśli chcesz, aby w Twoim przedsiębiorstwie jej prowadzeniem zajmowali się profesjonaliści, skontaktuj się z nami w celu uzyskania szczegółów dotyczących naszej oferty.

Zapisz się do newslettera

Chcesz być na bieżąco z naszą ofertą oraz artykułami eksperckimi? Zostaw nam swój adres mailowy i bądźmy w kontakcie!

Go up